Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
Dział poświęcony innym uzależnieniom jak Narkomania,Palenie Tytoniu,Hazardu,Seksu itd:
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Ortoreksja ,czy mam już problem 2015/06/09 05:56 #1

• Lona
  • Lona Avatar Autor
  • Gość
  • Gość
Witajcie ,własnie wczoraj bedąc w kawiarni,przed moją terapią chodzę sobie do fajnej ,kameralnej kawiarni na kawę i kremówkę z Wadowic ,no już teraz tylko kawę :) ,przeczytałam w gazecie i mało sie nie udławiłam kawą ,że jest takie uzależnienie jak ortoreksja czyli uzależnienie od zdrowego żywienia :shock: .Przestraszyłam się ,bo większość żeczy do mnie pasuje ,zaczynam mieć a może juz mam obsesję na punkcie jedzenia bio, z czego coś się składa ,jak wychodowane .Wyobrażam sobie jak coś zostało skażone chemią albo innymi świństwami i tego nie jem ,albo jakich składników coś może mi dostarczyć a nie czy to chcę zjeść bo smaczne np.Jak zjem coś ,co dla mnie nie jest zdrowe no np ,cienką parówkę z szynki ,niby najlepszej jakości ,bez fosforanów itd ,no tak piszą i jest droga ,to ja jednak czuję się fatalnie że to zjadłam ,bo się skaziłam syfem jakimś :shock: .
Wczoraj na grupie powiedziałam o tym co przeczytałam i że się trochę wystraszyłam ,terapeutka pytała o nazwę tego uzależnienia ,ja oczywiście przekręciłam bo nie mam pamięci do nazw i powiedziałam że chyba to się nazywa ortodoksja bnggfgbfb bnggfgbfb masakra bnggfgbfb .
Będę chyba musiała poważnie o tym na indywidualnej porozmawiać ,ale :-? no właśnie ,ale nie wiem czy chcę ,bo może jak na razie mi to pasuje :-?

A czy ktoś z was zauważył u siebie podobny problem ?

ps.chyba powinnam ten temat dać do "inne uzaleznienia" pomyliłam ,może ktoś z moderatorów przenieść ,jeśli można oczywiście ?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Lona.

Odp: Ortoreksja ,czy mam już problem 2015/06/09 06:17 #2

• szekla
  • szekla Avatar
  • Wylogowany
  • Współtwórca Portalu
  • Współtwórca Portalu
  • Naczelna Wiedźma
  • Otrzymane podziękowania: 30748
Hej Lona :grin:
Ciekawe co jeszcze wymyślisz? ;) :lol: a przeciez wiesz, że wszystko jest w Twojej głowie.

U mnie ten dziwny problem nie pojawił się od czasu kiedy przeczytałam gdzieś, że....
najmniej szkodliwym produktem spożywczym jest czekolada

Wniosek jest jeden......wszystko szkodzi. w nadmiarze szkodzi jeszcze bardziej.

Dziś wygląda to tak:
Gdybym kupiła sobie krowę i spożywała te produkty, która ona mi dostarcza: mleko, ser.... to też nie oznaczałoby, że odżywiam się zdrowo bo krowa odżywia się już skażoną trawą, czy jeszcze czyms tam.
Samo mięso i mięso jej cielaka również jest skażone. Oznacza to, że w cywilizowanym świecie nie mam szans na zdrowe odżywianie.
Jasne, że mogę zaoszczędzić sobie konserwantów i odżywiac się zdrowiej, ale nie zdrowo. Dziś tak się nie da.

Parówka z szynki, kiełbasa wieprzowa o smaku cielęciny to tylko cena, biznes bo tak naprawdę, jeśli sama tego nie zrobisz to nie wiesz co zawiera. Bez względu na to czy kosztuje 10 zł czy 100 zł.
Bo to tak jak z tym napisem na płocie....
na płocie napisane było doopa. Pogłaskałam i zadra mi weszła

Producent może napisac dużo ale kto powiedział, że to jest zgodne z prawdą?

Chcesz sie odżywiać zdrowej? Załóż sobie trzodkę, uprawiaj warzywa i owoce, wędź wędliny, piecz chlebek, itd, itd.....
Ale to też będzie tylko zdrowiej ale nie zdrowo bo skażona jest już cała natura :)
Słowo raz wypuszczone nigdy nie powróci.

Emilka Alkoholiczka

Ostatnia edycja: przez szekla.

Odp: Ortoreksja ,czy mam już problem 2015/06/09 09:38 #3

• Lona
  • Lona Avatar Autor
  • Gość
  • Gość
:lol: no tak ,odwala mi wiem :lol: ,własnie zakupiłam całą reklamówkę ziół na oczyszczanie organizmu z toksyn i metali ciężkich a żebym była bardziej wolna od zanieczyszczeń :lol:

Odp: Ortoreksja ,czy mam już problem 2015/06/09 09:50 #4

• ursa
  • ursa Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Forum
  • Senior Forum
  • alkoholiczka (25.08.2011)
  • Otrzymane podziękowania: 13573
Ja mysle, ze jesli mozna to nazwac uzaleznieniem (ja bardziej stawialabym na fobie) to bedzie to jedno z lepszych uzaleznien. Tak samo jak mozna sie uzaleznic od roznego rodzaju sportow, lub raczej od endorfin, ktore sie wytwarzaja podczas ich uprawiania... tylko czemu tak dlugo trwa to uzaleznianie sie od takich pozytywnych rzeczy :lol:
"Jeśli ci się nic nie chce, to wypij dużo wody. Będzie ci się chciało sikać"

Odp: Ortoreksja ,czy mam już problem 2015/06/09 11:47 #5

• hanys
  • hanys Avatar
  • Gość
  • Gość
za dużo myślisz :wmur:
sory ale nie mogłem sie powstrzymac.

I muszę Cię rozczarowac...Zdrowa żywnośc NIE ISTNIEJE.
Sa tylko rodzaje szkodliwosci.
Jesli masz dobrego znajomego np rolnika który specjalizuje się w prowadzeniu gospodarstwa "EKO" to możesz go wypytac..Tylko jeśli się zgodzi szczerze pogadac to uważaj żebys nie zeszła na zawał.
Mam znajomych w branży rolnej i miesnej... rozmawialiśmy nie raz na ten temat.nie ma szans na ziemi wyprodukowac jakiejkolwiek żywności nie skażonej chemicznie.a to co w sklepach serwowane jest tym mianem to nic innego jak pic na wodę..
40 lat za komuny PGR waliły w ziemię chemię ile się tylko dało a teraz na tej samej ziemi noworolni produkują "eko". smiech na sali
Nawet np u mnie w domu.swoje,wychodowane kury,karmionej swoją paszą biegające po trawie nie sypanej niczym nie składają zdrowych wolnych od chemii jaj.Mają jej mniej niż z fermy ale jednak.
Znajomy określił warunki wyprodukowania zdrowej żywności...
Całe gospodarstwo musiało by byc w układzie zamkniętym.odcięte od powietrza,wody i wszelkich wpływów zewnętrznych.produkcja w 100% od siebie dla siebie.nic nie wchodzi z zewnątrz,a całośc pod scisłym nadzorem laboratorium itp....to za ok 30 lat takiej produkcji żywnośc była by zdrowa i wolna od chemii..
Ale była by całkowicie inna niż dzisiejsza.

A wracając do Twojego pytania to powiem krótko-masz za dużo wolnego czasu.
I wymyślasz.
Zmęczyła byś się fizycznie jak koń to nie miała byś takich pomysłów.
bez obrazy

Odp: Ortoreksja ,czy mam już problem 2015/06/09 12:54 #6

• Lona
  • Lona Avatar Autor
  • Gość
  • Gość
Sorry ale na nadmiar wolnego czasu nie narzekam ,a i wynika z tego że mozna się żywić byle czym bo i tak wszystko skażone? No ja jednak wybieram "zdrowy styl zycia i w miarę możliwosci żywnosc ekologiczną z naciskiem na dietę śrudziemnomorską .To że przywiązuję wagę do tego co jem i o swoje zdrowie to jest przejaw tego że mi sie nudzi ? przecież Hanys nie masz pojęcia jakie ja mam obowiązki :-? a i wiele w swoim życiu jak wół się narobiłam i w gospodarstwie również i to nie z super sprzetami jak teraz ale więcej ręcznie z pomocą koni tylko .Wiem co to znaczy ciężka praca ,nie muszę w kopalni pracować żeby się porządnie zmęczyć .Zakończę temat bo nie ma sensu ,zapytałam tylko o coś i dziękuję wszystkim za odpowiedzi . :)

Odp: Ortoreksja ,czy mam już problem 2015/06/09 13:05 #7

• Norbi
  • Norbi Avatar
  • Wylogowany
  • Autor Portalu
  • Autor Portalu
  • Alkoholik
  • Otrzymane podziękowania: 3807
Lona nie mam doświadczenia w tej kwestii,co podajesz,dlatego nie będę się wypowiadał w sprawie.Jeżeli uważasz,że masz z tym problem,to mogę to tylko zaakceptować.Na ten temat znalazłem tylko w Necie to:

Ortoreksja czyli obsesja na punkcie zdrowego odżywiania
Po kilka godzin dziennie Bratman skrupulatnie przygotowywał sobie posiłki, zaczytywał się w nowoczesnych dietach, trendach żywieniowych.Jadł tylko żywność ekologiczną,a każdy jej kąsek przeżuwał po 50 razy. Pracował nawet nad stworzeniem diety cud,dzięki której człowiek uniknie chorób i dłużej zachowa młodość.Tak bardzo koncentrował się na diecie,że zaczął unikać przyjaciół,przestał bywać na wspólnych obiadach i kolacjach.Po pierwsze z obawy,że będzie musiał zjeść coś niezdrowego,po drugie dlatego,że nie miał na to czasu, zajęty planowaniem posiłków.Dopiero wówczas,gdy schudł,osłabł i zaczął chorować uświadomił sobie, że coś jest nie tak.Zrozumiał,że jego cudowna dieta po prostu mu szkodzi. Ukończył medycynę i rozpoczął prywatną praktykę.W gabinecie poznał pacjentów,którzy tak rygorystycznie przestrzegali diety,że zamiast zapewnić im to zdrowie,stało się przyczyną choroby.Bratman zauważył,że obsesje tych ludzi są identyczne z jego problemem.Tę nową jednostkę chorobową określił mianem orthorexia nervosa ("orto" znaczy prawidłowy, "oreksis" – apetyt).By przestrzec ludzi przed skutkami żywieniowej przesady, Bratman napisał w 1997 r. książkę o ortoreksji.Jej tytuł mówił sam za siebie: “W szponach zdrowej żywności”.

Tu masz przekierowanie na Stronę w sprawie tego Uzależnienia
Tam również jest do zrobienia Test,wtedy możesz się utożsamić.

Ps; Przenoszę Twój wątek do Działu" Inne Uzależnienia"
Za tę wiadomość podziękował(a): Havana

Ostatnia edycja: przez Norbi.

Odp: Ortoreksja ,czy mam już problem 2015/06/09 13:10 #8

• Lona
  • Lona Avatar Autor
  • Gość
  • Gość
Bardzo ci Norbi dziękuję ,to dla mnie ważne co znalazłeś i chyba nie śmieszne jednak .

Zrobiłam ten test ,nie zdawałam sobie sprawy że mogę mieć taki problem ,ale to jest chyba rzecz nad którą moge miec całkowitą kontrolę ....jednak muszę o tym z terapeutką porozmawiać :(

Ostatnia edycja: przez Lona.

Odp: Ortoreksja ,czy mam już problem 2015/06/09 18:17 #9

• hanys
  • hanys Avatar
  • Gość
  • Gość
Lona nie równaj mnie z ziemią proszę.
I nie obrażaj się też z powodu mojego punktu widzenia..
nie to było moim zamiarem.
Rowniez nigdzie nie napisałem że należy jeść byle co (to Twoje słowa),jedz co Ci służy i co lubisz.Tylko myślę że trzeba mieć też tą świadomość że idealnie zdrowej żywności nie ma.
Dla mnie temat zakończony.

Odp: Ortoreksja ,czy mam już problem 2015/06/09 18:40 #10

• hanys
  • hanys Avatar
  • Gość
  • Gość
a jeśli poczułas się urażona to przepraszam.
znikam

Odp: Ortoreksja ,czy mam już problem 2015/06/10 17:26 #11

• Lona
  • Lona Avatar Autor
  • Gość
  • Gość
Hanys ....spoko ,to ja ciebie przepraszam ,ostatnio jestem drażliwa .Lubię cię i nie mogłabym się na ciebie gniewać ;)

• Strona:
  • 1