Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
Ta część Forum jest dla Dzieci, których rodzice aktualnie lub w przeszłości nadużywali alkoholu lub innych środków chemicznych

• Strona:
  • 1

TEMAT:

Dzieci alkoholika 2022/04/10 11:50 #1

• Dominika4
  • Dominika4 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Bywalec
  • Bywalec
  • Otrzymane podziękowania: 28
Nie wiem nawet jak zacząć, ale mój ojciec jest alkoholikiem. Mam 16 lat i odkąd pamiętam co jakis czas pił piwo, ale od jakiś 3/4 lat nasiliło się to. Nie ma dnia bez piwa czy setki. W tygodniu jest to 5/6 piw, a weekendy 8/10piw i setka. W tygodniu jest dość wybuchliwy ale w weekendy jest to bardziej nasilone. Zaczyna się w piątek wieczorem wtedy się napije i krzyczy na mamę. Nie możemy spać. Ma do niej pretensje o wszystko że np. nie zapyta się czy majtek by nie chciał zmienić. Wspomina rzeczy z przeszłości i tak mija do 12 czy 1 w nocy. Bardzo mi ciężko. Jestem dość wrażliwa i martwię się. Mam brata ale on wieczorami jeździ i nie ma go ze mna. Jestem tylko ja mama, babcia i on...tata. Nie wiem czy mogę nazwać go własnym ojcem. W końcu każdy ojciec chce dlq dzieci jak najlepiej, a on widząc że płaczę...trudno mi, to i tak krzyczy dalej. Nie wysypiam się. Trzęsą mi się ręce, nogi. Nie wiem co dalej robić...proszę o jakieś odpowiedzi. Bo nir wiem czy dalej tak wytrzymam.
Za tę wiadomość podziękował(a): szekla, jerzak, williwilli55, Katarzynka77, Alex75, marcin, Krysia 1967, Silence, GosiaAA

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dzieci alkoholika 2022/04/10 12:37 #2

• szekla
  • szekla Avatar
  • Wylogowany
  • Współtwórca Portalu
  • Współtwórca Portalu
  • Naczelna Wiedźma
  • Otrzymane podziękowania: 33051
Witaj Domi :czesc:
Trudno sie z tym nie zgodzic o czym napisałaś ale wiedz, że Ty nie masz wpływu na to co inni robią, w tym Twój tato.

Tu możesz zadbac tylko o siebie, może poprzez mitingi Al-Ateen. Mamie możesz podpowiedzieć o takim lub podobnym Forum lub o tym, że to Ty i Ona możecie sie tez leczyć, po to abyście nie cierpiały z powodu zachowań taty.
To długa i trudna droga ale daje wizję na lepsze życie.
Słowo raz wypuszczone nigdy nie powróci.

Emilka Alkoholiczka
Za tę wiadomość podziękował(a): marcin, Dominika4

Dzieci alkoholika 2022/04/10 12:59 #3

• Alex75
  • Alex75 Avatar
  • Moderator
  • Moderator
  • Otrzymane podziękowania: 11228
Witaj na forum Dominika :czesc:

Dobrze, że szukasz pomocy. Czytaj i pisz ponieważ forum to ogromne wsparcie. Dodatkowo jak Emilka wspomniała poszukaj profesjonalnej pomocy dla siebie.

Tutaj znajdziesz więcej informacji:

al-anon.org.pl/mityngi-alateen-w-polsce/
Za tę wiadomość podziękował(a): Dominika4

Dzieci alkoholika 2022/04/10 13:50 #4

• Katarzynka77
  • Katarzynka77 Avatar
  • Wylogowany
  • Przyjaciel Forum
  • Przyjaciel Forum
  • Otrzymane podziękowania: 13572

Wspomina rzeczy z przeszłości i tak mija do 12 czy 1 w nocy. Bardzo mi ciężko.

Witaj Dominika na forum :czesc: Kasia
Bardzo jest mi znajome to co napisałaś.To tak jakbym cofneła się do przeszłości.Mój ojciec działał w ten sam sposób.Wyciągał wszystko sprzed paru lat a nawet dziesiątek lat.Ja i moja mama musiałyśmy siedzieć i tego wszystkiego słuchać.Spróbowałybyśmy nie...to dopiero by było.Takie rozmowy też trwały do późnych godzin nocnych.Rano też często chodziłam nie wyspana i nikogo to nie obchodziło.Pamiętam że zwróciłam się po pomoc do wychowawczyni.Miałam wtedy 14-15 lat.Zostałam wysłuchana i nawet zaprowadzona do psychologa szkolnego .Jednak to wszystko rozeszło się po kościach.Na tej jednorazowej wizycie u Pani psycholog się skończyło.Wtedy nie otrzymałam pomocy takiej jaką powinnam.Dorośli zawiedli.
Dziś od tego czasu mineło 30 lat i społeczeństwo jest bardziej świadome.Dziś są troche inne czasy.
Powiem Ci co ja bym dziś zrobiła gdybym była tą młodą kobietą.Zgłosiłabym to wszystko do MOPSU.To jest instytucja która powinna pomóc rodzinie.
Dziś też wiem że picie alkoholu w domu gdzie są dzieci jest przemocą.
To co moge Ci zasugerować to pisz tu,czytaj i poszukaj dla siebie fachowej pomocy ( terapia).
Fajnie że jesteś tu z nami @};-
Aby być prawdziwie wolnym,najpierw trzeba pokonać swoje słabości..
Za tę wiadomość podziękował(a): sylwia1975, Alex75, marcin, Krysia 1967, Dominika4

Dzieci alkoholika 2022/04/10 14:16 #5

• Dominika4
  • Dominika4 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Bywalec
  • Bywalec
Dodam, że jak jest trzeźwy to jak zupełnie inna osoba, wtedy zapomniana o wszystkim i myśli że wszystko jest ok. Jednak blizny w pamięci pozostają. Smutno mi kiedy słyszę opowieści od swoich koleżanek kiedy ich rodzice w tym tata wozi ich wszędzie, mój nigdy nie jest w stanie. Dlatego nigdy go już o nic nie proszę. Jeszcze mówi jak to on sie o mnir martwi choć tak naprawdę ma mnie głęboko w XXXX . Czasem odechciewa się żyć. Mam wielką nadzieję że ten koszmar się skończy... Tata straszy mame rozwodem. Wiem ze wtedy mielibyśmy spokój, ale tata pracuje i z jego wypłaty żyjemy a mama zajmuje sie domem. Wiec tak naprawdę nie mielibyśmy za co żyć. Chociaż bieda bylaby lepsza niz codzienne kłótnie.
Za tę wiadomość podziękował(a): sylwia1975, Arbuz, Katarzynka77, marcin, Krysia 1967, GosiaAA

Ostatnia edycja: przez Alex75. Powód: Wulgaryzm, przekleństwo

Dzieci alkoholika 2022/04/10 14:23 #6

• Alex75
  • Alex75 Avatar
  • Moderator
  • Moderator
  • Otrzymane podziękowania: 11228
Dominiko bardzo cię proszę abyś przeczytała regulamin ponieważ na forum nie używamy przekleństw ani wulgaryzmów w żadnej formie. Częściowe wykropkowanie wyrazu nic w tej kwestii nie zmienia. Kolejne użycie spowoduje czasową blokada konta. Dziękuję
Za tę wiadomość podziękował(a): szekla

Dzieci alkoholika 2022/04/10 16:35 #7

• Arbuz
  • Arbuz Avatar
  • Z dala
  • Stały Użytkownik
  • Stały Użytkownik
  • Otrzymane podziękowania: 342
Domi, ponieważ ani tata, ani mama nie mają zamiaru zmienić tej sytuacji, musisz młodziutka dziewczyno sama poszukać pomocy dla siebie.
1. Szkolny pedagog - idź, pogadaj o tym co się dzieje. Ty nie masz się czego wstydzić, jesteś w tej całej sytuacji ofiarą, masz prawo szukać pomocy
2. Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży - zadzwoń, pomogą .
3. Nie wiem gdzie mieszkasz, ale w każdym mieście/gminie jest Ośrodek Interwencji Kryzysowej. To takie miejsce, gdzie można wejść z ulicy i dostać fachową pomoc.

Skorzystaj z tych dróg i pisz na bieżąco co u Ciebie.
Przytulam:ymhug:
Za tę wiadomość podziękował(a): szekla, Katarzynka77, Alex75, marcin, Krysia 1967, dzordzklunej, Dominika4

Dzieci alkoholika 2022/04/10 18:21 #8

• Arbuz
  • Arbuz Avatar
  • Z dala
  • Stały Użytkownik
  • Stały Użytkownik
Alex, 15 minut już minęło, więc nie mogę edytować.

Przyszło do nas dziecko z problemem.

Pewnie wiele ją to kosztowało. Napisała "pupa" przez "D", jak przypuszczam.

Czy naprawdę trzeba było tej dziewczynce od razu grozić banem?
Szkoda mi dzieciaka, myślę że regulamin regulaminem, ale na bogów, bądźmy ludźmi!

Płakać mi się chce.
Tyle ode mnie.
Za tę wiadomość podziękował(a): Alex75, Magda777, Marianka, pełnanadziei

Dzieci alkoholika 2022/04/10 19:12 #9

• szekla
  • szekla Avatar
  • Wylogowany
  • Współtwórca Portalu
  • Współtwórca Portalu
  • Naczelna Wiedźma

Czy naprawdę trzeba było tej dziewczynce od razu grozić banem?
Szkoda mi dzieciaka, myślę że regulamin regulaminem, ale na bogów, bądźmy ludźmi!
.

Czemu Arbuziku nazywasz to grożeniem zamiast informacją?
Przecież Alex swój wpis zaczęła od...."Dominiko bardzo cię proszę". Czy groźby rozpoczyna się od takich słów?
Ja to odebrałam jako informacja, że jest Regulamin, który warto przeczytać.

Emilka Alkoholiczka
Za tę wiadomość podziękował(a): jerzak, Arbuz, Katarzynka77, Alex75, marcin

Dzieci alkoholika 2022/04/10 19:19 #10

• Arbuz
  • Arbuz Avatar
  • Z dala
  • Stały Użytkownik
  • Stały Użytkownik
W świecie dorosłych tak, masz rację.
W świecie dzieci jest nieco inaczej. Wiesz, działam dużo z dziećmi, nastolatkami i wiem jak bardzo opinia ze strony dorosłych działa, a już perspektywa bana to tragedia.

Róbcie co uważacie za stosowne, ja napisałam do tego dziecka na priw, mam nadzieję że się jeszcze odezwie. Pomogę.
Za tę wiadomość podziękował(a): szekla, jerzak, Krysia 1967, dzordzklunej

Dzieci alkoholika 2022/04/10 20:28 #11

• Dominika4
  • Dominika4 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Bywalec
  • Bywalec
Przepraszam za wulgaryzm...Po prostu są to emocje. Nikomu nie mam się wyżalić, więc jak tu zaczęlam pisać to trochę ułożyło.
Za tę wiadomość podziękował(a): jerzak, Arbuz, Katarzynka77, Alex75, marcin, Krysia 1967, dzordzklunej

Dzieci alkoholika 2022/04/10 21:13 #12

• Krysia 1967
  • Krysia 1967 Avatar
  • Wylogowany
  • Przyjaciel Forum
  • Przyjaciel Forum
  • Otrzymane podziękowania: 5626
Cześć Dominiko :czesc: .
Fajnie,że jesteś i szukasz pomocy,samo napisanie co boli,często przynosi ulgę.
Przytulam Cię @};- .

Dzieci alkoholika 2022/04/10 21:14 #13

• jerzak
  • jerzak Avatar
  • Z dala
  • Przyjaciel Forum
  • Przyjaciel Forum
  • Otrzymane podziękowania: 12262
%%- Witam.
Jestem alkoholikiem.
Dominiko pozwoliłem sobie napisać tu w twoim wątku. jestem ojcem dwojga już dorosłych dzieci. Gdy wchodziłem w związek małżeński byłem w fazie picia ryzykownego (zaczynały się już poważniejsze problemy z tego powodu) potem było już tylko gorzej,
Nie będę pisał o tym jak było , bo sama wiesz jak jest. Dominiko prawda jest że będzie tylko gorzej i z twoim tatą i co gorsza z Tobą i mamą też.
Jak to było u mnie. Gdy już moi najbliżsi na dając sobie rady z sytuacją jaka była im dana z mojego powodu, użyli wszystkich środków prawnych by zapewnić sobie bezpieczeństwo we własnym domu. Był mops, urząd miasta, na policji niebieska karta.
"Nie miałem wyjścia" - napisałem w cudzysłowie, nazwę to w ten sposób. Dostrzegłem w tym dla siebie szansę. Oczywiście że byłem zły,
I tak zaczął się mój proces trzeźwienia.
Jestem po terapii dla osób uzależnionych od alkoholu(ZZA). Już na terapii zacząłem uczęszczać na spotkania Wspólnoty AA - uczęszczam nadal. Jestem też DDA - mój tato był alkoholikiem, mama współuzależnioną. Moje dzieci z racji tego że ja jestem alkoholikiem są dda.
Tacie nie pomożesz, mamie nie pomożesz. Pomóż sobie. Poproś o pomoc, nie bój się poprosić o nią. Jesteś młodą osobą - niepełnoletnią - jednak masz swoje prawa. Zawalcz o nie.
Życie jakie Cię otacza, sytuacje, zdarzenia, okoliczności będą takie jakie będą i by się w nich odnaleźć zacznij od siebie i jak najszybciej.
Jestem trzeźwy kolejne 24 godziny co przełożyło się na blisko pięć lat trzeźwości. Trzeźwość to styl życia.
Jak napisałem jestem DDA (dorosłe dziecko alkoholika) , też wkroczysz w dorosłe życie z tym syndromem pamiętaj to nie wyrok im wcześniej zaczniesz dbać o siebie tym mniej Cierpienia zaznasz w życiu dorosłym. Dorosłość Cię nie minie. Będziesz na tyle szczęśliwa na ile sobie na to pozwolisz. Będę Cię wspierać.
Jest to moje doświadczenie i nim chciałem się podzielić
Spokojnej nocy.
Mam na imię Jerzy.
"Chętnych los poprowadzi, niechętnych wlecze"- Seneka
Za tę wiadomość podziękował(a): szekla, Arbuz, Katarzynka77, Alex75, marcin, Krysia 1967, dzordzklunej, Silence, Dominika4, pełnanadziei

Ostatnia edycja: przez jerzak.

Dzieci alkoholika 2022/04/11 15:29 #14

• Alicja
  • Alicja Avatar
  • Wylogowany
  • Gaduła
  • Gaduła
  • Otrzymane podziękowania: 213
Dominiko, weź mamę za rękę i idź do poradni leczenia uzależnień. Tam znajdzie pomoc i wsparcie by móc coś z tym dalej robić. Bo zanim mama nie znajdzie w sobie siłę by się temu przeciwstawić, to marne szanse na zmianę Waszej sytuacji.

Dzieci alkoholika 2022/04/13 16:16 #15

• BezFiltra
  • BezFiltra Avatar
  • Wylogowany
  • Bywalec
  • Bywalec
  • Otrzymane podziękowania: 74
Cześć. Posłuchaj Alicji zanim te ciężkie emocje Cię zniszczą. Wstyd, że korzysta się z pomocy terapeuty to przy tym co może się z Twoją psychiką stać to pikuś. Jesteś młoda i Wszystko się w Tobie łatwiej kształtuje. Powodzenia.
Za tę wiadomość podziękował(a): marcin

Dzieci alkoholika 2022/04/14 07:54 #16

• Silence
  • Silence Avatar
  • Wylogowany
  • Gaduła
  • Gaduła
  • Otrzymane podziękowania: 365
Cześć Dominiko,
Na początek gratuluję Ci odwagi, że zwróciłaś o pomoc. Zrobiłaś dobry krok w drodze do zmiany. :YMAPPLAUSE:
Kiedy przeczytałam Twój wpis zobaczyłam siebie sprzed ponad 40 lat temu. To bardzo dawno temu, kiedy nie było dostępnych psychologów, internetu, telefonów zaufania itd. Gdybym mogła cofnąć czas i wrócić do przeszłości, jak najszybciej wyprowadziłabym się z domu, ale wtedy chciałam ratować mamę, bo bałam się, że ojciec jej zrobi krzywdę, Teraz, już jako dorosła osoba wiem, że to rodzice powinni troszczyć się o dzieci a nie odwrotnie. To Twoja mama powinna rozwiązać tę sytuację związaną z uzależnieniem ojca i zapewnić Ci poczucie bezpieczeństwa. Moja nie potrafiła i wyrosłam na osobę, która nie potrafiła sobie radzić w dorosłym życiu. Dlatego uważam, że jeśli Twoja mama nie podejmuje żadnej próby interwencji (a nawet już niezależnie od tego), możesz skorzystać z rad, które tutaj otrzymałaś oraz jeszcze spróbować poprosić o pomoc kogoś z dorosłych ze swojego otoczenia (rodzina, znajomi).
Im więcej będziesz zwracać się o pomoc, tym szybciej poradzisz sobie nie tylko teraz, ale i w życiu ogólnie. Ja tego nie umiałam z powodu ogromnego poczucia wstydu (za nie moje problemy, bo alkoholizm rodzica to nie problem dziecka) i bardzo żałuję. Więc pytaj, proś i działaj w swojej sprawie i swoich potrzebach. Pamiętaj, że od ratowania dorosłych są dorośli a nie dzieci. Twoją jedyną rolą jest teraz poprosić dorosłych o zapewnienie Ci bezpieczeństwa i wsparcia psychologicznego. To Ci się należy. To Twoje podstawowe prawo.
Trzymam za Ciebie kciuki! Pisz co u Ciebie i jakie kolejne kroki podejmujesz. kwiaaatek
Daję przykład a nie wykład.
Doceniam, nie oceniam.

17/07/21
Za tę wiadomość podziękował(a): Arbuz, Katarzynka77, marcin

Ostatnia edycja: przez Silence.

Dzieci alkoholika 2022/04/14 18:41 #17

• Dominika4
  • Dominika4 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Bywalec
  • Bywalec
Dziękuję każdemu z osobna za te rady! Nie sądziłam że,,obcy" ludzie moga tak bardzo pomóc i dać kawelek swego serca.
Za tę wiadomość podziękował(a): Katarzynka77, Krysia 1967, Silence

Dzieci alkoholika 2022/04/15 07:51 #18

• Katarzynka77
  • Katarzynka77 Avatar
  • Wylogowany
  • Przyjaciel Forum
  • Przyjaciel Forum

Nie sądziłam że,,obcy" ludzie moga tak bardzo pomóc i dać kawelek swego serca.

Nikt bardziej Cię nie zrozumie niż osoby które borykają/borykały się z tym samym problemem.Miały te same buty na nogach i dobrze wiedzą jak się je nosi.
Ja Cię rozumiem bardzo dobrze.Fajnie że szukasz pomocy kochanie.To pierwszy krok @};-
Za tę wiadomość podziękował(a): Krysia 1967, dzordzklunej, Silence

Dzieci alkoholika 2022/04/15 21:35 #19

• GosiaAA
  • GosiaAA Avatar
  • Wylogowany
  • Stały Użytkownik
  • Stały Użytkownik
  • Otrzymane podziękowania: 688
Cześć Dominika! :czesc:
Dobrze, że z Nami jesteś :ymhug:
Jestem alkoholiczka trzezwiejaca, matką 2 wspaniałych dzieciaków od których nie raz słyszałam: "mama nie pij", "mama nie pij, bo nie będę Cie lubil" i co piłam dalej mimo tego, że mówiłam sobie: przecież ich kocham. Co to była za miłość? Brak bezpieczeństwa, brak poświęconego czasu, brak wsparcia, brak zainteresowania. Czy ja tak dla nich chciałam? Oczywiście, że nie!
Twój tata jest chory, najlepszym rozwiązaniem byłoby gdyby sam to zrozumial zanim Was straci. Ty, Dominika poszukaj dla siebie pomocy z zewnątrz żeby jak najmniejsze piętno picie ojca wywarło na Twojej przyszłości.
Pisz do Nas. Z pewnością masz tutaj wsparcie nas wszystkich i pamiętaj nigdy nie jesteś z tym sama!
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomoe, HENIEK, Katarzynka77, marcin, Krysia 1967

Ostatnia edycja: przez GosiaAA.

Dzieci alkoholika 2022/04/18 12:44 #20

• Dominika4
  • Dominika4 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Bywalec
  • Bywalec
Mój tata jest alkoholikiem i się awanturuje als moja mama również zamiast byc cicho to krzyczy co jeszcze bardziej podburza ojca. Nieraz jej tłumaczyłam, żeby była cicho, ale mnie nie słucha.
Za tę wiadomość podziękował(a): Alchemia, Katarzynka77, marcin

Dzieci alkoholika 2022/04/18 13:19 #21

• Katarzynka77
  • Katarzynka77 Avatar
  • Wylogowany
  • Przyjaciel Forum
  • Przyjaciel Forum

Mój tata jest alkoholikiem i się awanturuje als moja mama również zamiast byc cicho to krzyczy co jeszcze bardziej podburza ojca. .

Dominiko bardzo znajome to dla mnie.Czasami myślałam nad tym :-? kto jest gorszy w tym wszystkim.Moja mama która podburza awanture i często od niej się zaczyna ,czy ojciec który odpowiada obejgami i agresją.Doszłam do wniosku że oni inaczej nie potrafią i to jest ich komunikacja między sobą.Obydwoje są dorośli i to Oni odpowiadają za swoje zachowanie.
Jestem w Pl i pare dni temu miałam okazje zobaczyć jak można rozpętać awanture o " jabłko" :mrgreen: I też jak grochem o ściane.
Dominiko jesteś młodziutka,nie masz na nich wpływu ale na siebie jak najbardziej.Poświęć ten czas sobie i zaopiekuj się TYLKO sobą.@};-
Za tę wiadomość podziękował(a): Alchemia, marcin

Dzieci alkoholika 2022/04/18 15:50 #22

• szekla
  • szekla Avatar
  • Wylogowany
  • Współtwórca Portalu
  • Współtwórca Portalu
  • Naczelna Wiedźma

Nie sądziłam że,,obcy" ludzie moga tak bardzo pomóc i dać kawelek swego serca.

Dostajesz ten kawałek serca bo dla innych, obcych ludzi jesteś bardzo ważna. Dla bliskich myślę, że też ale oni teraz żyja w alkoholowej iluzji, więc rządzi nimi złość, gniew, nienawiść.....

Ściągnęłaś mnie myślami Dominiko. Zastanawiałam się jak spędzasz święta, czy jest Ci choc odrobine dobrze. Odpowiedź już znam.

Domi...dostałas już sporo informacji. Wykorzystałas choć jedną z nich? Jesteś niepełnoletnia ale to nie oznacza, że nic nie możesz. Możesz sporo, możesz zadbac o siebie alę żeby tak sie stało musisz zacząć działać.
Proszę...zacznij to robić. Pierwszy krok to Forum, pytaj i słuchaj odpowiedzi. Możesz życ przecież inaczej.
Jeszcze nie teraz, bo to proces a proces potrzebuje czasu

Emilka Alkoholiczka
Za tę wiadomość podziękował(a): sylwia1975, Arbuz, marcin, dzordzklunej

• Strona:
  • 1